لذت ماهی گرفتن دوشنبه بیست و نهم مرداد 1386 0:2

سلام دوستان ، امروز میخوام در مورد انواع ماهیگیری و کلا لذت ماهیگیری براتون بگم.

اونایی که با وسایل مختلف ماهیگیری کرده باشن حتما میدونن که کدوم وسیله ماهیگیری از همه ماهی گرفتن باهاش بیشتر حال میده، اگه بخوایم وسایل و ابزارهای ماهی گیری رو به دو دسته اصلی تقسیم کنیم میتونیم بگیم:

1-ماهیگیری با چوب و قلاب

2-ماهیگیری با تور

تجربه شخصی من اینه که لذت ماهیگیری با چوب و قلاب با تور اصلا قابل مقایسه نیست!! یعنی اینکه وقتی با قلاب 1 ماهی 2 کیلویی میگیری لذت گرفتن 100 تا ماهی با تور رو داره!!(شاید هم بیشتر)

البته خود وسایل ماهیگیری با چوب و قلاب انواع مختلفی داره، یک سری از ابزار های ماهیگیری که از این دسته هستند اسمش کاسی هست. کاسی یک نوع چوب ماهیگیری که دقیقا مثل آنتن بازو بسته میشه و البته اونم انواع مختلفی داره ولی معمولا این چوبها از کربن ساخته شدن یعنی هرچی درصد کربن در ساخت این چوبها بیشتر باشه، کاسی جنسش بهتره (در روزهای آینده حتما در مورد چگونگی شناخت چوب ماهیگیری خوب مطلب میزارم براتون) کاسی ها معمولا خیلی نازک و ظریف به نظر میرسند! و معمولا دارای قدرت انعطاف بالایی هستند و به همین دلیل ماهیگیری با  کاسی از همه انواع دیگر وسایل ماهیگیری لذت بخش تره!!

خیلی ها کاسی رو با چوب لانسر اشتباه میگیرن! از فرقهای اصلی  کاسی با چوب لانسر اینه که چوب لانسر روی هر بندش یک حلقه داره ولی کاسی کاملا ساده و بدون حلقه هست! همچنین چوب لانسر در قسمت انتهایی( بند اول) جای وصل کردن قرقره داره ولی کاسی اینجوری نیست و بند اولش ساده هست و به کاسی نمیشه قرقره لانسر وصل کرد!!

 

با  نظر دادنتون میتونین منو تشویق کرده باشین تا بازم مطلب برای علاقه مندان به ماهیگیری بزارم!!

نوشته شده توسط رضا حسن زاده  | لینک ثابت |

ماهیگیری تفننی پنجشنبه بیست و پنجم مرداد 1386 0:59

ماهیگیری تفننی

©Kjell-Erik Moseid/Samfoto©Kjell-Erik Moseid/Samfoto

ماهیگیری تفننی نوعی ماهیگیری است که ما در اوقات فراغت خود به منظور تفریح انجام می دهیم. بیشتر ماهیگیران تفننی فقط برای مصرف خانواده خود ماهی می گیرند، و هدف آنها از ماهیگیری اصولاً کسب درآمد نیست.

در نروژ، حدود نیمی از جمعیت بزرگسال این کشور سالی یک یا چند بار به ماهیگیری می روند. در مقایسه با این افراد، حدود ٪۸٠ از کودکان و نوجوانان نیز همین کار را انجام می دهند. خوردن ماهی هایی که در رودخانه ها و دریا می گیریم ایمن است.

قبل از رفتن به ماهیگیری تفننی، باید با قوانین و مقررات مربوط به ماهیگیری تفننی آشنا باشیم. قبل از شروع ماهیگیری ممکن است مجبور باشیم دو نوع هزینه را بپردازیم. این هزینه ها عبارتند از هزینه مجوز ملی ماهیگیری و هزینه مجوز محلی ماهیگیری. این هزینه ها فقط شامل ماهیگیری در رودخانه ها، نهر ها و دریاچه ها می گردد. همه می توانند به طور رایگان در دریا ماهیگیری کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به ماهیگیری تفننی ، مطالب مندرج در سمت راست رامطالعه نمایید.

مجوز ملی ماهیگیری

افراد ١۶سال به بالا که می خواهند به ماهیگیری در رودخانه ها و نهر های دارای ماهی آزاد بپردازند باید مجوز ملی ماهیگیری را از دولت اخذ کنند. چنانچه بخواهیم با استفاده از میله ماهیگیری ماهی هایی چون ماهی آزاد، قزل آلا، یا چار دریایی را در دریا صید کنیم لازم نیست که مجوز ملی ماهیگیری بگیریم. همچنین برای ماهیگیری با میله ماهیگیری یا قلاب دستی در آب شور نیازی به اخذ مجوز ملی ماهیگیری نخواهد بود. همچنین کودکان و نوجوانان زیر ١۶ سال سن نیاز به خریدن مجوز ماهیگیری ملی ندارند.

می توان از بانک یا اداره پست قبض های ویژه ای را برای پرداخت هزینه مجوز ملی ماهیگیری گرفت. همچنین می- توان اینجا هزینه را به صورت نقدی پرداخت نمود. فراموش نکنید رسید آن را نزد خود نگه دارید!

هزینه مجوز ملی ماهیگیری را می توان مستقیماً به حساب زیر نیز واریز کرد:

Direktoratet for naturforvaltning, 7485 Trondheim
Kontonummer 7694 05 02620

رسید را امضاء کنید. حالا به عنوان یک مجوز ملی ماهیگیری اعتبار دارد.

می توان مجوز ملی ماهیگیری را به صورت اینترنتی خریداری کرد.

مجوز محلی ماهیگیری

حقوق ماهیگیری مربوط به ماهی های آب شیرین، خرچنگ های آب شیرین، قزل آلا، و چار دریایی در رودخانه ها و نهرها متعلق به مالک آن است. برای ماهیگیری قانونی در این گونه مکان ها، باید مجوز محلی ماهیگیری خریداری نمود. مجوزهای محلی ماهیگیری را می توان از مالکان، فروشگاه های لوازم ورزشی، دفتر اطلاعات جهانگردی، مکان های مخصوص اردو زدن و غیره خریداری کرد.

 

البته اینارو خیلی هم جدی نگیرینو هرجا فکر کردین میتونین ماهی بگیرین راحت باشین!!

نوشته شده توسط رضا حسن زاده  | لینک ثابت |

ترفندهایی در ماهیگیری پنجشنبه بیست و پنجم مرداد 1386 0:53
 

ماهیگیر ورزشی جذاب و آرامش بخش است که متاسفانه به دلایلی در کشور ما طرفداران زیادی ندارد.

این درحالیست که کشور ما به دلیل داشتند رودهای زیاد و وجود دریا در جنوب و شمال خود، برای ماهیگیری منطقه ای مناسب محسوب می شود. شاید یکی از دلایل کم طرفدار بودن این ورزش نبود رود یا دریاچه ای طبیعی در شهری مثل تهران است.

اما کسانی که طرفدار این ورزش مفید هستند مطمینا" اطلاع دارند که ورزشگاه ها و یا پارکهایی در شهرهای ایران وجود دارد که دارای دریاچه ای مخصوص ماهیگیری هستند.

در این مقاله نکات و ترفندهایی در ورزش ماهیگیری به شما معرفی می شوند:

چه زمانی برای ماهیگیری مناسب است؟
اگر شما با قایق به ماهیگیری می روید، زمان ماهیگیری قبل از غروب آفتاب پیشنهاد می شود.

البته از قدیم زمان خوب برای ماهیگیری، حدودا" دو ساعت قبل از طلوع آفتاب پیشنهاد شده. به هرحال فراموش نکنید که این دو زمان که در واقع روشنایی به اصطلاح گرگ و میش است، بهترین زمان برای ماهیگیر هستند.

نور عامل موثر
اگر در شب ماهیگیری می کنید، می توانید از نور استفاده کنید تا ماهی ها را به سمت خود بکشید. این شیوه در اکثر موارد کار ساز است.

ولی اگر در زمان مناسب (قبل از طلوع یا غروب) ماهیگیری می کنید، سعی کنید تا طعمه خود را به سمت نور به آب اندازید. توجه کنید که ماهی ها معمولا به سمت نور حرکت می کنند.
نوشته شده توسط رضا حسن زاده  | لینک ثابت |

چوب و چرخ ماهیگیری جمعه پنجم مرداد 1386 18:4
چوب ماهیگیری:

که در سایزهای مختلف برای موقعیتهای متفاوت طراحی گشته و هر کدام کارآیی خاص خود را دارد.

برای خرید مسئله خاصی برای دقت کردن ندارد فقط اینکه تمام جای نخهای آن سر جایشان باشد، ترک نداشته باشد، واگر تلسکوپی بازو بسته می شود موقع باز بودن محکم باشد و به یکباره و بیخودی بسته نشود.

واین هم تصویر چوب ماهیگیری که البته بازم بخواهید موجود هست:

چرخ (ماهیگیری) :

از لوازم اصلی که بر روی چوب ماهیگیری نصب میشود تصویر زیر یک چرخ ساده معمولی البته از مارک قرانقیمت آن می باشد(شما با ارزان تر از این هم کارتان راه می افتد) در موقع خرید به روان چرخیدن و حرکت عقب جلوی منظم چرخ دقت کنید ضمن اینکه از درست کار کردن کلاج(ضامن) چرخ مطمئن شوید.

تصویر چرخ چوب ماهیگیری:

قلاب ماهیگیری:

قلابها هم انواع و اقسام زیادی دارند و بسته به احوال از آنها استفاده میشود. در موقع خرید باید از تیز بودن آن اطمینان حاصل کرد واگر یکسری (دو یا سه) خار ریز پشت میله عمودی آن باشد بهتر است (ضمنا در هیچکدام از تصاویر زیر این خارها وجود ندارد)این خارها باعث میشود طعمه محکمتر روی قلاب باقی بماند.

اینهم تصویر قلاب ماهیگیری ساده:

لوازم مورد نیاز دیگر:

نخ، دمباریک یا گازانبر، سرب(وزنه)، چکمه، کلاه لبه دار، هرزه گرد، ترمینال و یک جعبه مناسب ابزار که البته در مواردی که برام مقدور بود براتون عکس تهیه کردم.

تصاویر لوازم ماهیگیری:

یک نوع هرزه کرددو مدل سرب عمیقچند سایز هرزه گردگاز انبر جعبه مخصوص نگهداری قلاب، سرب و. . .

در این باب سخن زیاده انشاءالله اگه عمری باقی باشه . . .

نوشته شده توسط رضا حسن زاده  | لینک ثابت |

سلام جمعه پنجم مرداد 1386 17:43
این وبلاگ متعلق به لوازم صید و صیادی و ماهیگیری حسن زاده است.

این وبلاگو ساختم که از این به بعد مطالب باحال ماهیگیری و مطالب مربوط به لولزم ماهیگیری رو واستون پست کنم!!

آدرس فروشگاه ما:

مازندران - تنکابن - خیابان تختی - پلاک ۱۷ لوازم ماهیگیری حسن زاده

نوشته شده توسط رضا حسن زاده  | لینک ثابت |